PSÁNO LIDSKOU KRVÍ A SLZAMI ANDĚLŮ...

Jak pečovat o piercy???

19. dubna 2008 v 12:06 |  Tattoo atd.
JAK PEČOVAT O PIERCINGY??
Tak a je to :) Máš nový piercing, ale je důležité si uvědomit, že aplikací šperku to nekončí, ale naopak začíná. Piercing totiž není (jen) "módní doplněk" ale, především (sice malý, ale přeci jen) zásah do těla a dle toho je třeba k němu přistupovat a starat se o něj.

Hlavnímy důvody, proč piercingy někdy zlobí, jsou
• zanedbaná péče
• špatně provedená práce piercera, což platí hlavně pro amatérské piercingy (piercing pupku od kamarádky, která držela jehlu prvně v životě), některé lékaře (většina z nich se piercingem téměř nezabývá a proto s ním nemají zkušenosti, více
• dotýkání se (protáčení, hraní si) čerstvého piercingu nemytýma rukama (platí obzvlášť pro piercingy na obličeji,)
• smůla, kdy se infekce dostane do piercingu bez našeho zavinění

Všechny tyto důvody je možné minimalizovat dodržováním následujících všeobecných pravidel:
1) Pečlivě si vyber svého piercera. Kamarádka to sice píchne zdarma, ale za problémy těch pár stovek nestojí. Na druhou stranu pozor - i v oficiálním studiu můžete narazit na nezkušeného a neprofesionálního piercera který odvede nekvalitní práci, dejte proto na reference od známých a dobrou pověst studia spousta lidí má studio pouze jako zdroj příjmů a živnost a za účelem zisku jsou ochotni odvést i nekvalitní práci.
2) Nauč se rozpoznat základní prvky sterility, piercing je sice malý, ale přesto zákrok do těla a nesterilita při jeho aplikaci může být důvodem ke vzniku infekce, nemluvě o možném přenosu nemocí od chřipky přes žloutenku po AIDS. Piercing má být aplikován ve sterilních (samostatně ve speciálním obalu balených) rukavicích, a s vlastním šperkem má být manipulovánou pouze sterilními nástroji a má být pokládán pouze na sterilní povrch . Neboj se svého piercera zeptat na otázku sterility, je to tvoje právo a jeho povinost vše ti vysvětlit! Dobře se koukej co piercer dělá - pokud si vytáhne nesterilní vyšetřovací rukavice z krabic a šperk si loží přímo na stůl (a je jedno čím ho předtím omyje), nejsi ve správném studiu.
3) Na nezahojený piercing NIKDY nesahej nemytýma rukama.
4) Pokud piercing čistíš antibakteriálním mýdlem, VŽDY ho pečlivě opláchni čistou vodou, mýdlo NESMÍ na místě piercingu zůstat dlouhodobě a ani by se nemělo dostat dovnitř do rány.
5) Dodržuj instrukce ohledně péče o piercing, které zde najdeš. V případě problémů (tzn. pokud by se ti zdálo, že hojení piercingu doprovázejí komplikace či se děje něco, co si myslíš, že by se dít nemělo) kontaktuj svého piercera a to HNED JAK JE TO MOZNE a raději dříve nežli později.
6) Pokud ti bude doporučeno starat se o piercing jinak, než je zde napsáno, zvaž, zdali za tímto jiným návodem o péči o piercing je také tolik zkušeností jako máme my, bohužel často se v tomto nedá věřit ani lékaři, neboť jimi nejčastěji doporučovaná kombinace septonex a framykoin rozhodně nevede k rychlému a bezproblémovému zahojení piercingu, naopak. Velkým zdrojem nepodložených a mylných informací je bohužel také internet, zejména rady na diskuzních fórech, opět si ověř kvalitu a zkušenosti zdroje jakýchkoli informací souvisejících s piercingem. Pokud si jinde na internetu přečteš nějaký "zaručeně nejlepší" návod, jak se o piercing starat, neber ho vážně. Stejně tak sebechytřejší kamarádka nebo praktická lékařka nemají dostatek zkušeností a jejich rady obvykle vedou k rozloučení se s piercingem (většina praktických lékařů radí kombinaci Septonex + Framykoin, kterážto vede k rychlému konci)
7) Pokud máš pocit, že se piercing nehojí tak, jak má, okamžitě kontaktuj svého piercera.
8) V žádném případě šperk nevyndávej. Může se stát, že se ti jej nepovede zpět nasadit či se to povede za cenu poškození okolní tkáně což zhorší a prodlouží další hojení, nehledě na riziko zanesení infekce dovnitř.
9) Hojení piercingů je možné pomoci užíváním vitamínů B-komplex, C, E, multivitamínových přípravků a zinku a hořčíku
10) Nadměrné užívání alkoholu, nejrůznějších návykových a psychotropních látek a nadměrné kouření čerstvému piercingu uškodí stejně, jako uškodí zbytku těla.
11) Jestliže ti čerstý piercing přeci jen vypadne a nedaří se ti ho vrátit zpět, neprodleně kontaktuj svého piercera
JAK SE O PIERCING STARAT
Tělo nyní potřebuje zahojit narušenou kůži okolo piercingu a to až do té podoby, kdy bude okolo celého šperku vytvořena nová tkáň. Pro úspěšné hojení tělo potřebuje, aby místo piercingu bylo čisté (neboť je vystavováno okolním vlivům, prachu, bakteriím, potu …) a v klidu (= nebylo drážděno fyzicky, tzn. pohybem, tlakem, …) . Častou příčinou infekcí piercingu je to, že se jej člověk dotýká nemytýma rukama. Proto před manipulací s piercingem si ruce důkladně omyjte antibakteriálním mýdlem a vodou a osušte je.
U vetšiny piercingů se v první fázi hojení okolo ústí piercingu tvoří žlutý stroupek (zaschlý tkáňový mok, který tělo z rány vylučuje při hojení), ten neodlupujte (narušili byste tím i nově vytvořenou tkáň), ale opatrně omyjte vlažnou vodou za použití vatové tyčinky či gázy .
K omytí můžete použít i antibakteriální mýdlo (které u nás dostanete zdarma k piercingu a nebo seženete v lékárně ), které doporučujeme i k následnému omytí okolí místa piercingu (coby prevenci před bakteriemi). Mýdlovou pěnu nechte okolo vpichů působit cca minutu (nikoli déle) a následně smyjte vodou. Mýdlo by se nemělo dostat přímo do rány.
Piercing pak omyjte opět za pomocí vatové tyčinky vlažnou slanou vodou, která je spolehlivým a zároveň neagresivním desinfekčním prostředkem (připrave si v čisté sklenici v koncentraci špetka soli (mořské či kuchyňské) na 5 cl vody (velký panák)).
Pokud je to možné, doporučujeme ponořit piercing přímo do slané vody (resp. sklenici se slanou vodou přiložit přímo na místo piercingu ) a nechat působit cca 2 minuty. Piercing pak nechte oschnout (či opatrně osušte za použití nejlépe sterilního materiálu).
Šperkem raději nepohybujte (nebo zásadně až poté, co voda kompletně rozpustila usazený výtok na jeho okraji), mohlo by to vést k podráždění nebo natržení vpichu.
Výše uvedeným způsoben čistěte piercing po dobu prvních několika týdnů 2-3x denně (častější čistění hojení neurychlí), postupem času bude stačit piercing čistit jednou denně, nicméně i po úplném zahojení je nutné piercing čistit preventivně (např. jednou týdně), neboť se kolem něj budou stále tvořit usazeniny v důsledku neustálé obnovy kůže a produkce kožního mazu, které by mohli vést (např. v kombinaci se sníženou imunitou) k opětovným problémům s piercingem.

Pokud se v průběhu péče o piercing vyskytnou alergické reakce (jako je zarudnutí dané oblasti, svědění či podráždění), vysaďte při péči antibakteriální mýdlo a ujistěte se, že koncentrace slané vody není příliš silná. V případě, že by alergické reakce přetrvávala, kontaktujte nás co nejdříve.

Hojící proces můžete podpořit užíváním vitamínu C, E , B komplex, hořčíku, zinku a omezením kouření (které hojivé procesy zpomaluje).

Na péči o piercing naopak nedoporučujeme :
Framykoin ani žádná jiná antibiotika (ty jsou třeba v případě zánětu, kterému se preventivní péčí viz výše bez problému vyhnete), alkohol (vysušuje pokožku a dráždí nezahojenou ránu) a stejně tak peroxid vodíku .
Pokud máte dobré předchozí zkušenosti, můžete použít Čajovníkový olej - (Tea Tree Oil), nicméně na něj nemálo lidí reaguje alergicky a nikdy by se neměl používat nezředěný.

ČEHO SE VYVAROVAT
- jakémukoli zvýšenému tlaku či tahu na místo vpichu, nejčastějším důvodem komplikací s hojením piercingu (v důsledku kterých může dojít až k vyloučení šperku z těla s následným vznikem jizvy ) je zatržení za piercing (proto pozor na rvačky, pletené svetry od babičky, česání, a v neposlední řadě sex .) Při sportu proto piercing raději přelepujte
- Kosmetické přípravky a makeup, krémy, líčidla, pudr, spreje, parfémy, šampóny a lubrikační gely, žádná chemická látka by se neměla dostat o bezprostřední blízkosti místa vpichu, mohla by piercing podráždit, zapříčinit alergickou reakci či infekci
- koupání se ve veřejných bazénech, rybnících a v první fázi hojení i doma ve vaně (použijte sprchu )
- prvních několik týdnů po provedení piercingu jej nevystavujte přímému působení slunečních paprsků či solárií
Pokud se opalujete, nalepte si přes piercing náplast
- vyhýbejte se kontaktu místa piercingu se slinami či potem, při sportu (zejména u piercingu pupíku a bradavek) piercing přelepte
- během procesu hojení šperk nevyndávejte ani neměňte, jelikož rána ještě není zahojená a mohlo by dojít k jejímu uzavření/ natržení

CO JE NORMÁLNÍ
Pro organismus piercing představuje cizí předmět, ale pokud má ideální podmínky (viz Jak se o piercing starat), za vynaložení určitého úsilí se s ním vyrovná. Běžná reakce organizmu na čerství piercing je následující :
- pokožka v místě vpichu může být zarudlá, citlivá na dotek, bolet nebo svědit
- v prvních několika dnech může docházet k lehkému krvácení, zejména u genitálních piercingů
- v místě vpichu a na šperku se usazuje nažloutlý výtok

CO JE PROBLÉM - aneb kdy co nejdříve kontaktovat piercera
Nejčastějším problémem s piercingem je zanesení infekce.
Infekce má nejčastěji tyto příčiny: sahání na piercing nemytýma rukama, koupání ve znečištěné vodě, kontakt s nepraným oblečením či ložním prádlem či zanesení infekce potem či v důsledku pohybu ve znečistěném prostředí či v důsledku zatrhnutí za piercing.
Infekce se projevuje takto: Napuchnutí a zarudnutí piercingu, pocit horka okolo piercingu, bodavá nebo řezavá bolest v piercingu, výtok nažloutlého, nazelenalého či šedavého hnisu z piercingu, zejména po jeho stisknutí Pokud infekci podchytíte již v začátku, stačí se začít o piercing intenzivně starat, přikládat obklady z horké slané vody které pomohou hnis vytáhnout a zároveň desinfikují. Pokud by se situace nelepšila či zhoršovala, kontaktujte nás a to tak že raději dříve, nežli později. V žádném případě nevyndávejte šperk tehdy, je li v ráně infekce - mohlo by dojít k vytvoření abscesu a k následné sepsi.
Další komplikací, kdy je třeba co nejrychleji zjednat nápravu, je situace, kdy v důsledku otoku (ve větší či menší míře běžný po propíchnutí u většiny typu piercingů), délka šperku nestačí k tomu, aby tělo mohlo piercing bez problémů hojit (po dobu hojení by měl mít šperk vždy vůli). V tomto případě kontaktuje co nejdříve svého piercera, s největší pravděpodobností bude nutné šperk vyměnit za delší, neboť zvýšený tlak na místo piercingu v důsledku krátkého šperků může vést k ještě většímu otoku a tudíž k ještě větším komplikacím.

V případě, že máte s piercingem nějaký problém či podezření že něco není OK, bez zbytečného prodlení kontaktujte (nejlépe zavolejte, toto nelze řešit přes sms ! ) svého piercera, který vám poradí, popř. zhodnotí závažnost situace a doporučí další postup.
Pro nás v HELL.cz piercing také nekončí jeho aplikací, ale jsme zde od toho, abychom vám s péčí o něj pomohli až do uplného zahojení a tato služba je pro nás samozřejmostí a je zdarma ! Stejně jako bereme za samozřejmost péči o námi provedené piercingy, postaráme se i o piercingy z jiných studií, kde si s následky své práce nevědí rady či vás s řešením problému odmítli !
! Upozorňujeme také a fakt, že většina lékařů (bohužel) řeší sebebanálnější problém s piercingem radou jej vyndat (neboť s piercingem mají malé, či žádné zkušenosti), což v HELL.cz považujeme za nejkrajnější řešení, ke kterému se přikláníme jen pokud jsme vyčerpali všechny možnosti piercing zachránit !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama